OdporúčameZaložiť web alebo e-shop

Medailón Sv. Benedikta

Benediktinský kříž je motivem klášterů benediktinů a jejich kostelů má také i jiný význam…
Již za života sv. Benedikta byl sv kříž předmětem lásky a úcty. V životopise tohoto otce západního mnišství máme zmínku, že právě úcta ke kříži zachránila Benediktu život, když žehnal pohár vína a on se rozbil, neboť víno v něm bylo otrávené…

Benediktinský kříž má také význam v ocharně proti zlu. Kristus jako přemožitel zla. Každý křesťan se se snaží v jeho jménu žít… snaží se žít v jeho blízkosti… například se modlí, čte písmo svaté a to je to co nás chrání proti zlu a to je to čeho se zlý duch bojí. Benediktini modlitbu, která je na benediktinském kříži (viz. níže) používali, když se modlili proti pokušením a zlu kolem sebe.

Tento Benediktinský kříž se poprvé objevil v německu odkud se rozšířila po celé evropě. Od 18. století povolil papež Benedikt XIV. úctu k benediktinskému kříži na žádost břevnovského opata Benna II. Löbla. Tento kříž měli právo a také povinnost světit břevnovští benediktini… jeho úcta se rozšiřovala dále…

Níže máte význam tohoto kříže a vysvětlení co písmena na něm znamenají.

Nahoře uprostřed se někdy nachází slovo
PAX (tj. pokoj), nebo IHS = Iesus Hominum Salvator (tj. Ježíš Spasitel člověka)

Mezi rameny kříže jsou písmena
C S P B
Crux Sancti Patris Benedicti,
tj. kříž otce Benedikta.

- Na svislém břevnu kříže jsou písmena
C S S M L
Crux Sancta Sit Mihi Lux

tj. Kříž svatý ať je mým světlem,

 na příčném břevnu jsou písmena
N D S M D
Non Draco Sit Mihi Dux,
tj.drak (ďábel) ať mi není vůdcem.

Svätý Benedikt za svojho života mal veľkú úctu ku svätému krížu; znaku vykupujúcej lásky Ježiša Krista. Často robieval znak kríža. Za svoj v Bohu ponorený život dostal svätý Benedikt zvláštne dary: liečiť nemocných, vyháňať zlých duchov, nazerať do prítomnosti a do budúcnosti (pápež Gregor Veľký potvrdzuje u Benedikta prorocký dar),... Na jeho príhovor a modlitby sa diali mimoriadne udalosti a zázraky. Jeho chýr a uznanie boli také veľké, že dokonca ho do Monte Cassina prišiel navštíviť víťaz nad Rimanmi – Totila, kráľ Gótov.

 

 

 

Opis medaily:
Na jednej strane je sv. Benedikt držiaci v pravej ruke kríž a v ľavej Regulu. Po pravej strane je rozbitý pohár s vychádzajúcim hadom, po ľavej havran odnášajúci otrávený chlieb. Tieto obrazy sa vzťahujú na príbehy z Dialógov sv. Gregora Veľkého, pri ktorých bol sv. Benedikt zachránený pred nepriateľskými úkladmi mocou znaku sv. Kríža. Pri svätcovi je nápis: „Crux sancti patris Benedicti“ (Kríž svätého otca Benedikta). Na obrube je nápis: „Eius in obitu nostro prasentia muniamur“ (Nech nás jeho prítomnosť chráni v hodine smrti).


Na druhej strane medaily je kríž s písmenami „C-S-P-B“, čo znamená opäť „Crux sancti patris Benedicti“ (Kríž svätého otca Benedikta). Nad krížom je nápis „PAX“ (Pokoj), čo je heslo rehole. Niektoré medaily majú namiesto textu Pax písmená „IHS“, čo znamená „Iesus Hominum Salvator“ (Ježiš Spasiteľ ľudí). Na ramenách kríža sú písmená, ktoré znamenajú: „Crux Sacra Sit Mihi Lux“ (Svätý Kríž nech mi je svetlom) a „Non Draco Sit Mihi Dux“ (Diabol - doslova drak - nech nie je mojím vodcom). Na okraji sú začiatočné písmená exorcizmu: „Vade Retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana - Sunt Mala Qua Libas, Ipse Venena Bibas“ (Choď preč satan, nezvádzaj ma k márnostiam; to, čo mi nahováraš je zlé, sám si vypi svoje jedy).

Nosením medaily dáva človek najavo, že sa stavia pod ochranu sv. Benedikta. Exorcizmus je znakom odmietnutia diabla a jeho pokušenia, ako to urobil sv. Benedikt a znak sv. Kríža je vyznaním viery kresťana. Zvláštnou formou medaily je tzv. benediktínsky kríž, čo je vlastne krucifix, ktorý má na krížení ramien vloženú medailu sv. Benedikta. Oboje predmety možno nechať požehnať.
Krátka história medaily:

Je otázne odkiaľ a z akého obdobia medaila pochádza. Kríž bol od počiatku v benediktínskej reholi predmetom osobitnej lásky a úcty. Zobrazenie sv. Benedikta s Krížom v ruke sa pravdepodobne rozšírilo po zázračnom uzdravení sv. Leva IX., ktorý bol ešte ako mladík pohryzený jedovatým hadom. Po takmer dvoch mesiacoch choroby, keď mu už hrozila smrť, sa mu zjavil starec v mníšskom rúchu, ktorý sa ho dotkol a uzdravil ho. Neskôr počas svojho života často spomínal tento zážitok, pričom v starcovi spoznal sv. Benedikta.

Význam písmen na medaile vysvetľuje starý rukopis z roku 1415, kde je sv. Benedikt vyobrazený v jednej ruke s palicou zakončenou krížom a v druhej zo zvitkom. Na oboch predmetoch sú napísané slová začínajúce sa na písmená na medaile. Tieto boli totiž časom zabudnuté, takže v jednom dokumente zo 17. storočia sa opisujú tieto symboly namaľované na stenách istého Bavorského opátstva, ale s poznámkou, že nikto nevie vysvetliť ich význam.

K rozšíreniu medaily došlo vďaka sv. Vincentovi de Paul, ktorý založil rehoľu Dcér kresťanskej lásky a istý čas sa tieto medaily razili výlučne pre ich potreby. Tieto sestry ich nosili na ružencoch.

 

 

Na oválném pásu kolem kříže je dále umístěno 14 písmen
V R S N S M V
S M Q L I V B
Vade Retro Satana Numquam Suade Mihi Vana

Sunt Mala Quae Libas Ipse Venena Bibas
tj. Odstup satane, už mně nikdy nesváděj,
tvé sliby jsou jen klam, svůj jed si vypij sám!